Vstup do světa tetování vyžaduje víc než jen talent a odhodlání. Stejně důležité je vědět, čemu se vyhnout a co si naopak pořídit hned na začátku. V rámci spolupráce s projektem Netetuj se blbě přinášíme několik zásadních postřehů, které mohou začátečníkům výrazně ulehčit první kroky.
Spojujeme síly s Netetuj se blbě
Pro letošní rok jsme se stali oficiálním partnerem projektu Netetuj se blbě, který už několik let otevírá důležitá a často přehlížená témata ze světa tetování. Stojí za ním moderátorka Anett, autorka stejnojmenné knihy, která jako první v Česku srozumitelně popsala, jak by měl vypadat kvalitní a bezpečný tetovací proces od začátku až do konce.
Co nás spojuje? Otevřenost, důraz na kvalitu, respekt k řemeslu a chuť dělat věci pořádně. V naší první společné epizodě, kterou si můžete poslechnout na YouTube nebo Spotify, jsme si povídali nejen o tom, jak vzniklo Celtic Supply a kam jsme se za ty roky posunuli, ale hlavně o tom, co by měl vědět každý, kdo se do tetování teprve pouští. Pokud se chcete vyvarovat nejčastějších začátečnických chyb a ušetřit si spoustu nervů a peněz, čtěte dál.
Na co si dát pozor, než začnete tetovat
Vstup do světa tetování není jen o talentu nebo odhodlání. Je to i o správném výběru výbavy, dodržování hygienických zásad a ochotě se neustále učit. V rozhovoru pro podcast Netetuj se blbě jsme probrali celou řadu situací, se kterými se začátečníci běžně potýkají – ať už při prvních nákupech, na kurzech, nebo při prvních zakázkách.
Zde je několik bodů, které z našeho pohledu stojí za to mít na paměti hned od začátku:
1. Nepodceňujte výběr strojku
Nejčastější chyba? Sázka na nejlevnější variantu z neověřeného e-shopu nebo dokonce bazaru. Tetovací strojek je základní pracovní nástroj. Pokud nefunguje správně nebo vám nesedne do ruky, ovlivní to celý proces – od kvality výsledku až po komfort při práci.
Na co si dát pozor:
- kvalitní a ověřený výrobce
- hmotnost, těžiště, hlučnost i typ pohonu (rotační vs. cívkový)
- záruka a dostupnost servisu
- kompatibilita s ostatním vybavením
Ideální je si strojek osobně vyzkoušet. V našem showroomu v Praze máte možnost otestovat různé modely.
A pokud to s tetováním myslíte vážně, doporučujeme mít vždy alespoň dva strojky. Když se vám jeden pokazí, bez záložního jste prakticky „bez ruky“.
2. Není jehla jako jehla
Stává se, že zákazník objedná nekompatibilní kombinaci – například cartridge k cívkovému strojku. Výsledek? Nejen že to nebude fungovat, ale často to znamená zbytečnou ztrátu času i peněz.
Snažíme se podobné situace aktivně odchytávat, ale nejefektivnější je se vždy předem poradit. Pokud si nejste jistí, nebojte se na cokoliv zeptat, rádi vám poradíme.
3. Hygiena je základ
Správná hygiena by měla být samozřejmostí – ale není. Zejména u začátečníků se setkáváme s tím, že si vystačí s jedním typem dezinfekce, nebo vůbec neřeší odpadový systém.
Základní výbava by měla obsahovat:
- dezinfekci na kůži
- dezinfekci na povrchy
- prostředek na nástroje
- ochranné pomůcky a odpadový systém (např. jednorázový kontejner)
Vše najdete přehledně v naší kategorii dezinfekce a hygiena.
4. Nespoléhejte na univerzální rady z internetu
Každý tatér má jiné preference, jiný styl práce a jiné nároky na vybavení. To, co jednomu vyhovuje, nemusí druhému vůbec sedět. Mnoho produktů testujeme ve spolupráci s profesionálními tatéry, abychom měli reálnou zpětnou vazbu – a mohli ji předat dál.
Závěrem
Začátky v tetování jsou vždy výzvou. Ale nemusí být zbytečně složité – pokud víte, na co si dát pozor. V podcastu s Anett jsme se snažili shrnout to podstatné, co může začátečníkům usnadnit cestu.
Poslechnout si náš rozhovor doporučujeme nejen těm, kdo se právě rozhodují, čím začít, ale i těm, kdo si chtějí své vybavení nebo přístup s odstupem znovu promyslet.